W Parku Powstańców Warszawy na Woli powstała Izba Pamięci. Miejsce pamięci o powstankach_ńcach i osobach cywilnych, które zginęły w czasie Powstania Warszawskiego. Zanim zaczęło funkcjonować, na zlecenie Muzeum Warszawy przeprowadziłyśmy_iliśmy konsultacje społeczne „Jakie działania w Izbie Pamięci na Woli?”
Izba Pamięci powstała z inicjatywy Społecznego Komitetu ds. Cmentarza Powstańców. Jego przewodniczącą jest uczestniczka Powstania Wanda Traczyk-Stawska. Opiekę programową nad Izbą Pamięci powierzono Muzeum Warszawy – największej miejskiej instytucji kultury.
Kompleks znajduje się na terenie największego cmentarza wojennego w Polsce – Cmentarza Powstańców Warszawy. Składają się na niego dwa odlane z surowego betonu pawilony połączone Murem Pamięci. Na Murze znajdą się ponad 62 tysiące mosiężnych tabliczek z nazwiskami zidentyfikowanych ofiar powstania oraz puste tabliczki symbolizujące ofiary bezimienne. Kontynuowanie mozolnego procesu identyfikacji ofiar, rozpoczętego przez Archiwa Państwowe i Muzeum Powstania Warszawskiego, jest częścią misji Izby Pamięci.
Celem konsultacji było dowiedzenie się co mieszkańcy_nki chcą, żeby działo się w Izbie Pamięci. Jakie działania przyciągną ich / je do tego miejsca? Jakie tematy warto poruszać w Izbie?
W ramach konsultacji społecznych rozmawiałyśmy_liśmy z mieszkankami_ńcami Woli podczas 4 mobilnych punktach konsultacyjnych w różnych lokalizacjach w pobliżu Izby Pamięci.
Ponadto przeprowadzone zostały przez nas cztery spotkania dla konkretnych grup i jedno otwarte spotkanie online na Zoomie transmitowane na YouTube.
Opinie zbierane były również mailowo.
Konsultacje trwały od 1 do 26 czerwca 2022 roku.
Powyższe działania pomogły przygotować program działań Izby Pamięci. Więcej informacji na Stronie Centrum Komunikacji Społecznych: https://konsultacje.um.warszawa.pl/jaka_izba_pamieci.
Raport z konsultacji do pobrania po kliknięciu ikonki:
Załącznik do raportu z konsultacji do pobrania po kliknięciu ikonki: