Wspieramy dialog, włączamy ludzi.

Żoliborz Pomnikiem Niepodległości

 

Proponujemy warszawiakom nietypowe “świętowanie” – rocznicy 100 lat Niepodległej Polski. Zaprosimy mieszkańców do debaty i refleksji nad tym, co działo się na Żoliborzu w pierwszych latach niepodległości.

Projekt „Żoliborz Pomnikiem Niepodległości” to nie tylko świętowanie – rocznica tutaj staje się impulsem do refleksji i dialogu nad tym, co miało miejsce w Warszawie w pierwszych latach Niepodległej Polski i nad tym, jak kultywujemy żywe wówczas wartości dzisiaj.

Skupimy się na wydarzeniach lokalnych – Żoliborza – dzielnicy „rówieśniczki” Niepodległej Polski, która powstała w dużej mierze dzięki aktywistom powstających wówczas spółdzielni mieszkaniowych. Naszym celem jest wzmacnianie poczucia wspólnoty w oparciu o wartości i lokalną tradycję samoorganizacji mieszkańców.

  • Będziemy pracować w międzypokoleniowych zespołach przywołując zdarzenia i wartości, które charakteryzowały tamte czasy.
  • Pogłębimy wiedzę młodych Polaków pracując z licealistami zachęcającą metodą badań terenowych.
  • Skorzystamy z wiedzy lokalnych działaczy, seniorów, varsavianistów i organizacji.

Efektem będzie konkurs, wystawa objazdowa oraz cykl debat, które połączą historię z refleksją nad współczesnością.

Partnerami projektu są: Towarzystwo Przyjaciół Warszawy Oddział Żoliborz-Bielany, Stowarzyszenie Żoliborzan oraz Urząd Dzielnicy Żoliborz.

Dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2021 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”.

Działanie jest współfinansowane przez m. st. Warszawę.

logotyp miasta stołecznego Warszawy na białym tle z dopiskiem projekt współfinansuje m.st. Warszawa oraz napisem zakochaj się w warszawie