Dwie fundacje – Instytut na rzecz Ekorozwoju i Pole Dialogu – upowszechniają energetyczną naradę obywatelską. Daje ona szansę mieszkańcom społeczności na zdobycie rzetelnej wiedzy i zabranie głosu w tematach, które zwykle zarezerwowane są dla ekspertów – w tym wypadku energetyki.
W projekcie „Włącz się Kociewie” biorą udział przedstawiciele czterech gmin z powiatu starogardzkiego w woj. pomorskim (Starogard Gdański, Miasto Starogard Gdański, Kaliska i Zblewo). Projekt skierowany był do mieszkańców gmin, władz oraz organizacji społecznych.
W wielu przypadkach sposób prowadzenia konsultacji społecznych na poziomie lokalnym ogranicza w dużym stopniu możliwość zabrania głosu w debacie. Urzędy gminne i powiatowe zazwyczaj nie posiadają jednostki organizacyjnej zajmującej się bezpośrednio konsultacjami społecznymi. Dokumenty strategiczne powstają często bez wsparcia mieszkańców, przez co nie zawsze uwzględniają interes lokalnych społeczności. W takich przypadkach pomijane są zagadnienia dotyczące efektywności energetycznej, oszczędzania energii czy wykorzystania odnawialnych źródeł energii (OZE). Natomiast akceptacja społeczna dla działań służących ograniczaniu emisji CO2 w Polsce stale rośnie.
Jakie działania przewidywał projekt?
Uczestnicy projektu wzięli udział w energetycznych naradach obywatelskich składających się z 4 spotkań, na których sformułówali społeczne rekomendacje dla gminy – propozycje działań w obszarze lokalnej energetyki. Wypracowane stanowiska zostały przedstawione podczas wysłuchania publicznego – jego uczestnicy głosując zdecydowali, które działania są najważniejsze dla lokalnej społeczności. Następnie wypracowane rekomendacje zostały przekazane przedstawicielom władz. Będą podstawą do przygotowania projektu porozumienia o współpracy w zakresie strategii energetycznej między gminami a powiatem i mogą zostać włączone do planów gminy, a szerzej również powiatu.
Więcej o energetycznych naradach obywatelskich na Kociewiu przeczytasz na stronie projektu.
„Narada obywatelska krok po kroku”, opracowanie Agata Golec, Aleksandra Stępniak, Martyna Studzińska, Agata Urbanik, Instytut na rzecz Ekorozwoju, Warszawa 2015
Projekt realizowany w ramach programu Obywatele dla Demokracji finansowanego ze środków Mechanizmu Finansowego EOG