Sieć Organizacji Społecznych dla Edukacji zawiązana została na rzecz dobrej szkoły i mądrej edukacji. Od 2022 roku działamy po to, aby zmiany w oświacie były przemyślane. Zainicjowałyśmy_liśmy prace nad kierunkami zmian, których potrzebuje dziś polska szkoła.
Jesteśmy jedną z głównych organizacji partnerskich w Sieci Organizacji Społecznych dla Edukacji. Nasza Fundacja brała aktywny udział w pracach nad Obywatelskim Paktem dla Edukacji. Kolejnym krokiem był współorganizowany przez nas Szczyt Edukacyjny.
W pierwszym etapie projektu zaangażowaliśmy_łyśmy się w opracowanie wizji szkoły opartej na demokracji i realnej partycypacji uczniowskiej. Pracowaliśmy_łyśmy przy kierunkach: „Samorząd uczniowski i inne sposoby współzarządzania szkołą” oraz „Szkoła w lokalnej sieci. Edukacja na rzecz odpowiedzialności społecznej”.
Obywatelski Pakt dla Edukacji był kolejny krokiem w opracowywaniu wizji nowej polskiej oświaty i pierwszym tego typu kompleksowym dokumentem, opisującym najważniejsze obszary edukacji wymagające naprawy i kierunki zmian. Pakt był projektem minimum, mogącym stanowić wspólny mianownik dla środowisk zainteresowanych poprawą edukacji. Chcemy, by nasze rekomendacje i propozycje stały się przedmiotem otwartej debaty z udziałem ugrupowań politycznych, które będą stanowić prawo w przyszłym parlamencie, samorządów i środowisk szkolnych. Pod Paktem podpisało się ponad sześćdziesiąt organizacji społecznych, trzy organizacje nauczycielskie i cztery korporacje samorządowe, a jego postulaty wspierają środowiska szkolne i akademickie. Poszczególne grupy zgłaszały też swoje uwagi i propozycje zmian w systemie oświaty.
Obywatelski Pakt dla Edukacji – wersja pełna
Obywatelski Pakt dla Edukacji – wersja skrócona
Wspólna Szkoła powstała w marcu 2022 roku z inicjatywy sieci SOS dla Edukacji. To nasza reakcja na agresję Rosji na Ukrainę. Od początku wojny w polskich szkołach i przedszkolach pojawiło się ponad 200 tysięcy ukraińskich dzieci, a około pół miliona młodych uchodźców_czyń uczyło się zdalnie. To ogromne wyzwanie, które wymagało szybkich i niestandardowych działań, dobrej współpracy i sprawnej komunikacji.
Wspólna Szkoła miała ułatwić działania i przepływ informacji. Tworzymy sieć instytucji zajmujących się edukacją oraz wsparciem psychospołecznym ukraińskich i polskich dzieci.
Co robimy?
Działania te realizujemy dzięki grantom ze środków Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności w ramach programu RITA – Przemiany w regionie, realizowanego przez Fundację Edukacja dla Demokracji, Fundacji Batorego, Forum Dialogu.
27 stycznia 2023 roku w Centrum Nauki Kopernik zorganizowałyśmy_liśmy Szczyt Edukacyjny. Spotkałyśmy_liśmy się w gronie ponad stu przedstawicielek_i organizacji społecznych, ugrupowań politycznych, środowisk akademickich, samorządów lokalnych, związków zawodowych, nauczycieli_ek, rodziców i młodzieży.
Ponad podziałami rozmawiałyśmy_liśmy o tym, co było najpilniejsze, a co najważniejsze w dłuższej perspektywie. Zastanowiłyśmy_liśmy się wspólnie, jak zrealizować zawartą w Pakcie wizję szkoły i zaczęłyśmy_liśmy pracę nad konkretnymi rozwiązaniami organizacyjnymi i prawnymi.
Naszym celem jest opracowanie strategii naprawy polskiej szkoły z uwzględnieniem doświadczenia i potrzeb wszystkich grup budujących edukacyjną społeczność. Dlatego tworzymy przestrzeń do wspólnego wypracowania rozwiązań i oceny, co koniecznie trzeba zmienić, a co można usprawnić w ramach regulacji, które obowiązują. Jednym z efektów szczytu były ekspertyzy prawne – przygotowanie do wprowadzenia zmian.
W ramach Szczytu odpowiadałyśmy_liśmy za metodologię wypracowania rozwiązań, pracę stolikową i koordynację moderacji.