“Pozarządownik szkolny” to program skierowany do warszawskich szkół ponadpodstawowych, w którym wspieramy placówki edukacyjne w nawiązywaniu współpracy z lokalnymi organizacjami pozarządowymi. Organizatorami programu są Fundacja Pole Dialogu i Centrum Edukacji Obywatelskiej. Program jest finansowany przez miasto stołeczne Warszawę.
Według badań PISA uczniowie warszawskich szkół osiągają świetne wyniki w nauce w porównaniu z rówieśnikami z innych państw. Jest to również zasługa współpracy organizacji pozarządowych (NGO) z placówkami edukacyjnymi. Jak pokazują lata doświadczeń, projekty realizowane we współpracy z NGOsami są dla uczniów i uczennic twórcze, rozwijające i wzmacniają postawy obywatelskie.
Projekty realizowane we współpracy z organizacjami pozarządowymi rozwijają w uczniach i uczennicach postawy prospołeczne. Uczestnicy uczą się działać dla środowiska lokalnego, podejmować wolontariat i współpracować. Uczniowie mogą rozwijać swoje pasje i zainteresowania na wielu polach: naukowym, artystycznym, sportowym, itp.
– nowa wiedza dla uczniów i uczennic – uczniowie dowiedzą się jak funkcjonują organizacje pozarządowe w stolicy, jaka jest ich specyfika,różnorodność oraz możliwości;
– rozwój postaw obywatelskich, pasji i umiejętności – uczniowie wspólnie z wybranymi organizacjami pozarządowymi będą mogli zrealizować swoje własne mini działania;
– rozwój dla nauczycieli i nauczycielek – poprzez szkolenie zostaną przygotowani do przekazywania wiedzy o trzecim sektorze w ciekawy sposób oraz otrzymają wsparcie w postaci gotowych narzędzi (gra edukacyjna, scenariusz lekcji);
– nawiązanie współpracy z jednym z NGOsów – wesprzemy szkołę w stworzeniu lokalnego partnerstwa z organizacją pozarządową, której profil działalności odpowiada aktywności szkoły;
– wyróżnienie szkół – każdy nauczyciel biorący udział w programie otrzyma poświadczenie zdobycia nowych kompetencji a szkoła zostanie uhonorowana tabliczka “Pozarządownik szkolny”.
1. Mentor/mentorka – każda zgłoszona szkoła otrzyma wsparcie w działaniach za pośrednictwem mentora/ki – trenera/kę lub animatora/ką współpracującego z organizatorami programu. Po indywidualnych konsultacjach (spotkaniach z dyrekcją i zainteresowanym nauczycielem lub nauczycielką) wspólnie wybierzemy organizację pozarządową do dalszych działań w szkole.
2. Szkolenia – przedstawiciele grona pedagogicznego szkoły wezmą udział w szkoleniu dla nauczycieli, podczas którego zdobędą praktyczną wiedzę na temat rozgrywania gry edukacyjnej i prowadzenia lekcji o działalności stowarzyszeń i fundacji. Nauczyciele wyjdą ze szkolenia z dyplomem poświadczającym zdobyte kwalifikacje oraz gotowymi narzędziami edukacyjnymi.
3. Gra edukacyjna w szkole – przeszkoleni nauczyciele przeprowadzą dla uczniów i uczennic grę edukacyjną i lekcję wprowadzającą w tematykę działalności organizacji pozarządowych.
4. Spotkania z liderami i liderkami lokalnej organizacji pozarządowej – w każdej szkole odbędą się dwa spotkania: jedno dedykowane nauczycielom i nauczycielkom, drugie skierowane do uczniów i uczennic. Działania zakończą się przygotowaniem planu współpracy szkoły i wybranej organizacji na następny rok. Współpraca może zaowocować realizacją wspólnego mini-projektu.
5. Każda szkoła otrzyma na koniec honorową tabliczkę “Pozarządownik szkolny” 🙂