Wspieramy dialog, włączamy ludzi.

Letni teatr legislacyjny

 

Letni teatr legislacyjny to przestrzeń artystyczna dla młodzieży na temat wspólnego życia w dużym mieście i poszukiwaniu w nim naszego miejsca. W jaki sposób możemy wpływać na otaczającą nas przestrzeń? Po co nam miasto? Do jakiej Warszawy wracamy w nowym roku szkolnym? Projekt zrealizowany został w ramach programu Lato w Mieście i był współfinansowany przez Urząd Miasta st. Warszawy.

Warsztaty prowadzone były w oparciu o metodę teatru legislacyjnego dającemu młodym osobom szansę na zdobycie w praktyce wiedzy na temat demokracji oraz zwiększające partycypacji i poczucia sprawczości młodzieży poprzez wsparcie w decydowaniu o wspólnocie na szczeblu lokalnym. Młodzi_de reżyserzy_rki teatralni_e, Karolina Kowalczyk i Michał Domański, współpracowali_ły z dwiema grupami, by razem badać przestrzeń miasta artystycznymi i partycypacyjnymi narzędziami. Dwie grupy wiekowe: dla młodzieży w wieku 14-16 lat oraz 17-18 lat spotkały się trzy razy pod koniec sierpnia w Warszawskim Pawilonie Architektury ZODIAK.

a. Spotkanie otwarcia

Pierwsze spotkanie miało charakter partycypacyjnej diagnozy. Uczestnicy_czki mapowali_ły problemy wspólne dla młodzieży warszawskiej o charakterze dyskryminacji, nierównego dostępu do zasobów, konieczności zmiany społecznej na poziomie prawa lokalnego. Następnie rozpoczęli_ły pracę nad przedstawieniem problemu w prostych, krótkich scenach. Razem wymyślali_ły scenariusz, profile głównego bohatera_ki oraz potencjalnych sojuszników_czek.

b. Wspólna praca

Podczas drugiego spotkania uczestnicy_czki wspólnie podczas dyskusji zdecydowali_ły się na najlepsze sposoby wprowadzenia zmiany, która obniżyła bariery pokazane w scence. Uczestnicy_czki w głosowaniu podjęli_ły decyzję o działaniu a następnie rozpoczęli_ły pracę nad sposobami wprowadzenia zmian w życie poprzez mapowania interesariuszy_ek, urzędników_czek, aktywistów_ek, naukowców_czyń, którzy_re byli_ły odpowiedzialni_e za jej zastosowanie oraz zastanowili_ły się, w jaki sposób najlepiej wywierać na nich_e wpływ. Uczestnicy_czki zaprosili_ły decydentów_ki na wspólne spotkanie.

c. Mini działanie

Ostatnie spotkanie było formą mini działania, mającą na celu wywołanie zmiany politycznej w swojej lokalnej wspólnocie. Uczestnicy_czki warsztatów spotkali_ły się ze zmapowanymi wcześniej decydentami_kami i przedstawili_ły swój problem oraz propozycje jego rozwiązania. Omówili_ły bariery oraz poznali_ły nowe argumenty i język polityki lokalnej. Podczas spotkania dyskutowano również o możliwych działaniach wspólnotowych popularyzujących zagadnienie takich jak pisanie listów, petycja online, akcja happeningowa mająca na celu zwrócenie uwagi na dany problem i przedstawiająca rozwiązanie wyprowadzane podczas warsztatów.

Projekt zrealizowany został w ramach programu Lato w Mieście i jest współfinansowany przez Urząd Miasta st. Warszawy.