Zebrane w publikacji i rozwijającym ją katalogu (dostępnym TUTAJ) przykłady dobrych praktyk mają na celu wzmacnianie Domów Pomocy Społecznej w rozwijaniu ich potencjałów, przełamywania stereotypów, z którymi się spotykają oraz nawiązywania i zacieśniania lokalnych relacji. Materiał został przez nas uporządkowany w następujących obszarach:
- świętowania: podajemy przykłady lokalnych wydarzeń, partnerstw, narzędzi i świąt. Można je wykorzystać projektując własne działania sąsiedzkie będące okazją do wspólnego, radosnego spędzania czasu oraz wzmacniania relacji;
- zasobów, których potrzebujemy do działania. Podpowiadamy organizacje i inicjatywy pokazujących jak wykorzystać tereny należące do instytucji czy miejskie nieużytki. Odsyłamy do miejsc, w których można znaleźć osoby do działań wolontaryjnych, bezkosztowo skorzystać z przestrzeni lub wypożyczyć narzędzia. Znajdują się tu organizacje dzielące się wiedzą dotyczącą działań na rzecz międzypokoleniowości, włączania osób z niepełnosprawnościami czy doświadczeniem migranckim. Podajemy przykład jednego z narzędzi miejskich, dzięki któremu można otrzymać wsparcie na zrealizowanie działań;
- ludzi: w tej części znajdują się narzędzia wspierające dbanie o kondycję psychiczną, równowagę między pracą a życiem osobistym. Podajemy miejsca, w których można przyjrzeć się stereotypom dotyczącym osób w wieku seniorskim, seksualności, niepełnosprawności. Kierujemy do materiałów, które można wykorzystać w pracy z osobami starszymi, wzmacniając ich funkcje poznawcze czy zdrowie psychiczne. Podajemy przykład pracy animatorek_ów więzi, które_rzy odciążają osoby pracujące opiekuńczo. Podpowiadamy przestrzenie do uczenia się starości, rozmów o umieraniu, śmierci i żałobie;
- przydasiów, czyli tego, co jeszcze może się przydać w praktyce. Odsyłamy do miejsc, w których można starać się o dofinansowania czy znaleźć wiedzę dedykowaną działaniom społecznym. Podpowiadamy organizacje zrzeszające inne organizacje i działające na ich rzecz. Odsyłamy do stron dotyczących prawa autorskiemu ułatwią korzystanie z twórczości innych osób/miejsc, a także zadbanie o swoje prawa, jeśli jesteście twórcami_czyniami autorskich projektów.
Na końcu znajdują się przykłady kilku działań włączających sąsiedzko oraz parę słów o politykach lokalnych, którym mogłyśmy się przypatrzeć podczas naszej wizyty studyjnej w Oslo.
Publikację kierujemy przede wszystkim do osób pracujących w Domach Pomocy Społecznej. Część zawartych w niej inspiracji będzie wzmacniająca także dla innych instytucji, organizacji i grup, które chcą mieć wpływ na lokalność i rozwijać się w niej.
Materiał dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa — Użycie niekomercyjne — Bez utworów zależnych 4.0 (CC BY-NC-ND 4.0).
Projekt „Domy Otwarte. Wspólne Świętowanie” realizowany jest w partnerstwie ze Stowarzyszeniem Pracownia Filmowa „Cotopaxi” oraz Bjerkaker Learning Lab (BLL), finansowany przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOG i Funduszy Norweskich w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny.