Wspieramy dialog, włączamy ludzi.

Włącz się Kociewie. Narada obywatelska krok po kroku

opracowanie Agata Golec, Aleksandra Stępniak, Martyna Studzińska, Agata Urbanik
Instytut na rzecz Ekorozwoju
Warszawa 2015

Link do ściągnięcia pliku pdf z publikacją "Włącz się Kociewie. Narada obywatelska krok po kroku"

Sukces pierwszych energetycznych narad obywatelskich zachęcił nas do podjęcia kolejnych działań, tym razem w Polsce północnej. W ramach projektu „Włącz się Kociewie. Energetyczne narady obywatelskie na Pomorzu”, realizowanego przez Instytut na rzecz Ekorozwoju i Fundację Pole Dialogu, mieszkańcy czterech gmin powiatu starogardzkiego: gminy Starogard Gdański, Kalisk, miasta Starogard Gdański i Zblewa wzięli udział w naradach obywatelskich i przedstawili władzom swoje pomysły działań dotyczących lokalnej energetyki.

W każdej gminie narada przebiegała trochę inaczej. Problematyka energetyczna to szerokie pojęcie i mieszkańcy skoncentrowali się na tych obszarach, które uznali za najistotniejsze. W mieście Starogard Gdański głównym tematem było zapobieganie niskiej emisji. W gminie Starogard Gdański największej zainteresowanie wzbudziła poprawa komunikacji w kwestiach dotyczących lokalnego rozwoju. Gminy Zblewo i Kaliska zdecydowały się na dyskusję na temat inwestycji w odnawialne źródła energii.

W niniejszej broszurze prezentujemy opis metody narad obywatelskich wraz z praktycznym komentarzem oraz doświadczeniami z realizacji narad w czterech kociewskich gminach. Mamy nadzieję, że zachęcą one inne samorządy i lokalne społeczności do wykorzystania metody narady obywatelskiej w ważnych dla nich sprawach.

Broszura została wydana w ramach programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z Funduszy EOG.