Jośka Chomko, Eva Mackeviča, Agnieszka Pędzich, Mateusz Wojcieszak
Fundacja Pole Dialogu
Warszawa 2024
Ta playlista została stworzona dla każdego, kto chce skutecznie włączać mieszkańców_nki w procesy decyzyjne na poziomie miasta/gminy! Odkryj, czym są narady obywatelskie i dlaczego coraz więcej gmin w Polsce sięga po to narzędzie. Zobacz, jak krok po kroku zorganizować naradę: od wyboru tematu, przez dobór uczestników, po stworzenie części edukacyjnej i deliberacyjnej. Naucz się, jak przeprowadzić proces, który prowadzi do konkretnych rezultatów i pozytywnych zmian w Twojej społeczności. Nagrania, które obejrzysz to zaledwie wprowadzenie. Więcej informacji o naradach i o tym jak je przeprowadzić znajdziesz w naszym publikacji Narada Obywatelska o Klimacie – podręcznik dla osób organizujących Narady.
Odcinek 1: Krok po kroku
W tym filmiku Eva i Mateusz opowiedzą czym są narady obywatelskie i co je wyróżnia na tle innych narzędzi partycypacyjnych stosowanych w polskich gminach. Dowiesz się, kiedy narada przydaje się najbardziej i jakie problemy pomaga rozwiązać. To wstęp do cyklu filmików, który wprowadzi Cię w świat innowacji demokratycznych.
Odcinek 2: Jak wybrać temat narady obywatelskiej?
Dobra narada = dobry temat. Ale jak go wybrać? Eva przeprowadzi Was krok po kroku po najważniejszych pytaniach, które pomogą Wam wybrać odpowiedni temat. Dowiecie się jakich błędów unikać i kto może Was wesprzeć w podjęciu dobrej decyzji.
Odcinek 3: Co zrobić, by grupa osób uczestniczących w naradzie była różnorodna?
Czy zdarza Ci się, że na konsultacje społeczne nie przychodzi nikt? A może zazwyczaj przychodzą te same osoby, nie zawsze chętne na konstruktywną rozmowę o rozwiązaniach? W tym filmie Agnieszka opowie jak losowy dobór osób uczestniczących pomaga rozwiązać tradycyjne problemy konsultacji społecznych, zwiększyć różnorodność grupy i jej zaangażowanie.
Odcinek 4: Jak zorganizować część edukacyjną?
Nauka to potęgi klucz! Dlatego podstawą narady obywatelskiej jest dobrze przygotowana część edukacyjna. To przestrzeń na to, żeby wyrównać poziom wiedzy między uczestnikami_czkami narady i pokazać im jakie działania w temacie są już podejmowane przez gminę. Mateusz opowie o tym jak przygotować część edukacyjną, która będzie nie tylko treściwa, ale też angażująca dla osób uczestniczących.
Odcinek 5: Praca nad rekomendacjami albo czym jest DELIBERACJA?
Deliberacja – co to właściwie jest? I jak to się dzieje, że losowo wybrana grupa mieszkańców_nek wypracowuje dobre rekomendacje dla urzędu? Jośka opowie o tym jak stworzyć przestrzeń do konstruktywnej rozmowy, która odblokuje pokłady inteligencji zbiorowej i zapewni wypracowanie jakościowych rozwiązań konkretnego problemu.
Odcinek 6: Co po naradzie?
Czy zorganizowanie jednej narady wystarczy? Nasza ulubiona odpowiedź brzmi – to zależy! Eva i Mateusz opowiedzą o tym jakie dalsze kroki czekają Was po zorganizowaniu narady. Dowiecie się o tym co zawrzeć w raporcie końcowym, jak najlepiej wdrażać rekomendacje narady i monitorować postępy.
Metody losowania osób do Narady – webinar z dn. 07.03.2024 r.
Losowo dobrana, różnorodna grupa osób uczestniczących – brzmi dobrze, ale jak to zrobić? Eva z chęcią Ci o tym opowie. Oglądając ten filmik dowiesz się jak ustalić skład idealny narady lub panelu i poznasz 2 metody losowania składu idealnego.
Projekt współfinansowany przez United States Agency for International Development i the German Marshall Fund of the United States. Realizowany we współpracy z Instytutem na rzecz Ekorozwoju oraz Norsensus Mediaforum z dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszy EOG.