Wspieramy dialog, włączamy ludzi.

Czas na młodych! Przewodnik po budżetach partycypacyjnych dla młodzieży

Fundacja Soclab, Fundacja Pole Dialogu, Shared Future CIC, Community Places, Medialab UGR

Białystok–Belfast–Grenada–Manchester–Warszawa 2022

Niniejsza publikacja została przygotowana przez międzynarodowy zespół współpracujący w ramach projektu „Youth PB Accelerator”. Przewodnik zawiera praktyczne wskazówki dotyczące zaangażowania młodych ludzi w procesy wykorzystujące mechanizm budżetu partycypacyjnego. Budżety partycypacyjne (BP) istnieją od kilkudziesięciu lat i były stosowane w wielu różnych kontekstach, pozwalając obywatelkom i obywatelom mieć większy wpływ na decyzje dotyczące wydawania środków publicznych. Stopniowo ta demokratyczna innowacja zwiększyła zasięg, tworząc nowe możliwości podejmowania decyzji oraz sprawiając, że procesy demokratyczne stały się szczególnie istotne i atrakcyjne dla młodych ludzi.

Przewodnik bazuje na obszernym zbiorze studiów przypadku dotyczących szkolnych i młodzieżowych budżetów partycypacyjnych w Europie oraz Stanach Zjednoczonych, jak również opiera się na innych materiałach zamieszczonych na stronie internetowej naszego projektu (https://youthpb.eu). Materiały zostały opracowane w trzech językach: angielskim, polskim i hiszpańskim – z wykorzystaniem doświadczeń partnerów zaangażowanych w niniejszy projekt. W wielu krajach można już znaleźć publikacje na temat zaangażowania młodych ludzi w procesy partycypacyjne, chociaż w mniejszym stopniu z zakresu budżetów partycypacyjnych. Ogólnie rzecz biorąc, nadal brakuje szczegółowych praktycznych wskazówek lub dobrych praktyk, z których można czerpać inspirację. Przygotowując naszą publikację, korzystaliśmy zarówno z już istniejących materiałów i narzędzi (do których udostępniamy linki), jak również tworzyliśmy własne, oryginalne modele i narzędzia.

Współfinansowano ze środków programu Unii Europejskiej Erasmus+
Publikacja została zrealizowana przy wsparciu finansowym Komisji Europejskiej. Publikacja odzwierciedla jedynie stanowisko jej autorów i Komisja Europejska oraz Narodowa Agencja Programu Erasmus+ nie ponoszą odpowiedzialności za jej zawartość merytoryczną.

Publikacja jest dostępna na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – na tych samych warunkach 4.0 Licencja międzynarodowa.