Na zlecenie Urzędu Miasta Krakowa wspólnie z Fundacją Optimum Pareto organizowaliśmy_łyśmy panel obywatelski dotyczący transportu, czyli Krakowski Panel Transportowy (KPT). Panel obywatelski jest formą demokracji deliberacyjnej. To sposób podejmowania istotnych decyzji przez losowo wyłonioną grupę obywateli_ek, której rolą jest rozstrzygnięcie danej sprawy, biorąc pod uwagę dobro wspólne. Grupa ta ma reprezentować ogólną populację miasta.
W ramach Krakowskiego Panelu Transportowego szukałyśmy_liśmy odpowiedzi na pytanie „Jak Miasto Kraków i mieszkańcy_ki mogą wpływać na dalszy rozwój działań na rzecz zrównoważonego transportu?”. Wypracowywaliśmy_łyśmy rekomendacje w tym temacie w oparciu o obszary:
Osoby mieszkające w Krakowie mogły wypowiedzieć się w sprawach dotyczących zrównoważonego transportu przed Panelem biorąc udział w konsultacjach społecznych od 12 stycznia do 15 lutego.
W dwustopniowym losowaniu została wyłoniona grupa 80 osób, która uczestniczyła w spotkaniach Panelu. 17 lutego o 10:00 odbyła się transmisja online losowania na Facebooku 3. Panelu: www.facebook.com/KrakowskiPanelTransportowy
Do 25 lutego kontaktowaliśmy_łyśmy się z wylosowanymi osobami.
Spotkania Panelu:
Podczas Panelu powstały rekomendacje, które były poddane głosowaniu Panelistów i Panelistek. Te z nich, które uzyskały minimum 80-proc. poparcie i leżały w kompetencjach samorządu, Prezydent uznał za wiążące i są one sukcesywnie wdrażane.
Raport z Panelu
Więcej informacji o procesie na stronie: https://www.krakow.pl/?dok_id=208618 w zakładce Krakowski Panel Transportowy.