Wspieramy dialog, włączamy ludzi.

Żoliborz Pomnikiem Niepodległości

 

W 2018 roku zaproponowaliśmy warszawiakom nietypowe “świętowanie”  rocznicy 100 lat Niepodległej Polski. Zaprosiliśmy mieszkańców do debaty i refleksji nad tym, co działo się na Żoliborzu w pierwszych latach niepodległości.

Projekt „Żoliborz Pomnikiem Niepodległości” to nie tylko świętowanie – rocznica tutaj stała się impulsem do refleksji i dialogu o tym, co miało miejsce w Warszawie w pierwszych latach Niepodległej Polski i o tym, jak dziś kultywujemy żywe wówczas wartości.

Skupiliśmy się na wydarzeniach lokalnych – Żoliborza – dzielnicy „rówieśniczki” Niepodległej Polski, która powstała w dużej mierze dzięki aktywistom powstających wówczas spółdzielni mieszkaniowych. Naszym celem było wzmocnienie poczucia wspólnoty w oparciu o wartości i lokalną tradycję samoorganizacji mieszkańców.

  • Pracowaliśmy w międzypokoleniowych zespołach przywołując zdarzenia i wartości, które charakteryzowały tamte czasy.
  • Pogłębiliśmy wiedzę młodych Polaków pracując z licealistami zachęcającą metodą badań terenowych.
  • Skorzystaliśmy z wiedzy lokalnych działaczy, seniorów, varsavianistów i organizacji.

Poprzez nasze działania: konkurs, wystawę objazdową oraz cykl debat połączyliśmy historię z refleksją nad współczesnością.

Wystawa

W okresie letnim i na początku jesieni 2018 r. zespół projektowy przygotował wystawę „Żoliborz Pomnikiem Niepodległości”. Wystawa składa się z 10 plansz, które wisiały w różnych punkach żoliborskich: w szkołach oraz na szkolnych ogrodzeniach. Zależało nam, by plansze pojawiały się w okolicach miejsc organizowanych przez nas debat – np. przy Miejscu Aktywności Lokalnej Czytelnia pod Sowami ➡️ 23 października.

Debaty „Niepodległość dzisiaj”

W ramach projektu odbyło się sześć debat tematycznych, dotyczących Warszawskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Trzy z nich to debaty otwarte, przeznaczone dla szerokiego grona odbiorców. Tematem przewodnim spotkań było pytanie: „Jak w XXI w. dbamy o relacje sąsiedzkie?” Debaty odbyły się:

  • 17 października w Miejscu Aktywności Lokalnej (MAL) Marii Kazimiery,
  • 23 października w Miejscu Aktywności Lokalnej (MAL) Czytelnia pod Sowami,
  • 20 listopada w Klubie Osiedlowym „Szafir”.

Przeprowadziliśmy również 3 debaty szkolne, adresowane do uczniów żoliborskich szkół ponadpodstawowych. Debaty odbyły się:

  • 30 października w XVI Liceum Ogólnokształcącym im. Stefanii Sempołowskiej,
  • 6 listopada w LXIV Liceum Ogólnokształcącym im. Stanisława Ignacego Witkiewicza,
  • 15 listopada w Zespole Szkół Nr 31 im. Jana Kilińskiego.

Konkurs wspomnieniowy „W duchu sąsiedzkiej wspólnoty” oraz Gala Wspomnieniowa

Na początku czerwca został ogłoszony konkurs na wspomnienia dotyczące życia w Warszawskiej Spółdzielni Mieszkaniowej.  Podczas Gali Wspomnieniowej odczytane zostały wyróżnione w konkursie wspomnienia, a uczestnicy konkursu dostali drobne upominki. Wśród gości znaleźli się zasłużeni mieszkańcy, działacze, przedstawiciele „Życia WSM”, urzędnicy. Warto podkreślić udział licealistów-wolontariuszy, którzy współprowadzili wydarzenie.

Zwycięskie wspomnienia oraz artykuł tworzony przez jury konkursowe ➡️ https://link.do/jFkKq

Zdjęcia oraz relacje z naszych poszczególnych działań znalazły się na naszych profilu Facebook.

Zamieszczamy również link do filmiku promującego nasz projekt, stworzonego przez Circo Barbaro ➡️ Youtube

Partnerzy projektu: Towarzystwo Przyjaciół Warszawy Oddział Żoliborz-Bielany, Stowarzyszenie Żoliborzan oraz Urząd Dzielnicy Żoliborz.

Dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”.

Działanie jest współfinansowane przez m. st. Warszawę.

logotyp miasta stołecznego Warszawy na białym tle z dopiskiem projekt współfinansuje m.st. Warszawa oraz napisem zakochaj się w warszawie