Wspieramy dialog, włączamy ludzi.

Włącz się! Energetyczne narady obywatelskie

 
Lider

Instytut na rzecz Ekorozwoju

Partnerzy

Fundacja Pole Dialogu
INFORSE – Europe

Okres realizacji

Wrzesień 2012 – wrzesień 2014

Projekt pt. „Udział społeczny w tworzeniu lokalnych strategii i planów energetycznych” zakładał przetestowanie, wdrożenie i upowszechnienie narady obywatelskiej. Głównym celem projektu było zwiększenie partycypacji obywateli_ek na przykładzie tworzenia lokalnych planów i strategii energetycznych, czyli w procesach, w których zazwyczaj ich głos jest przez lokalne władze pomijany, a oni_e sami_e nie są nimi zainteresowan_e.

Projekt był realizowany przez Instytut na rzecz Ekorozwoju, Fundację Pole Dialogu i duńskiego partnera INFORSE – Europe.

Do kogo skierowany był projekt?

Projekt skierowany był do mieszkańców czterech gmin województwa lubelskiego, gdzie tylko kilka gmin posiada lokalne strategie energetyczne, a dokonując wyboru zaopatrzenia gminy w energię, rzadko kiedy uwzględnia się wpływ na lokalny rozwój gospodarczy, koszty, miejsca pracy, wpływy do budżetu czy poprawę jakości powietrza. Co więcej, mieszkańcy_ki województwa lubelskiego nie są szczególnie aktywni_e społecznie, jednak deklarują, że gdyby utworzono partnerstwo między mieszkańcami_nkami a władzami w kwestiach energetycznych, osobiście włączyliby_łyby się w działania podejmowane w ich gminie. Wśród odbiorców_czyń projektu znalazły się też lokalne organizacje, które wzmocniły  się nabywając wiedzę i kompetencje przydatne w dalszej działalności.

Po co o tym rozmawiać?

Polska stanęła przed wyzwaniem zapewnienia obywatelom_kom bezpieczeństwa energetycznego na kolejne kilkadziesiąt lat. Decyzje dotyczące struktury źródeł energii podejmowano praktycznie bez społecznego udziału. Proces tworzenia założeń do planów zaopatrzenia gminy w ciepło, energię elektryczną i paliwa gazowe jest okazją do zmiany tego stanu rzeczy. Decyzje władz lokalnych przekładają się później na rachunki za energię, co jest szczególnie ważne w sytuacji występującego szeroko ubóstwa energetycznego. Udział społeczny zwiększa także szansę na zapewnienie sobie stabilności dostaw energii po konkurencyjnych cenach, tworzenie lokalnych miejsc pracy, poprawę jakości życia i stanu środowiska.

Jak przebiegał projekt?

Działania podzielone były na dwa etapy: pilotaż w Rejowcu Fabrycznym oraz kontynuację w trzech gminach, wybranych w trakcie projektu: w Poniatowej, Opolu Lubelskim i Rykach. Działania w każdej gminie przebiegały według zbliżonego schematu, a doświadczenia z pilotażu pozwoliły na jeszcze lepszą współpracę z kolejnymi gminami w projekcie.

Więcej informacji znajdziesz na oficjalnej stronie energetycznych narad obywatelskich.

Pliki do pobrania

Andrzej Kassenberg, Marta Ostrowska, „Narada obywatelska w praktyce”, Instytut na rzecz Ekorozwoju, Warszawa 2013.

Projekt współfinansowany był przez Szwajcarię w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej