Wspieramy dialog, włączamy ludzi.

Strefy Czystego Transportu w Polsce

 

Strefy czystego transportu (SCT) pojawią się w tym roku w Krakowie i Warszawie. W nadchodzących latach kolejne polskie miasta również będą zobowiązane do ich wprowadzenia w celu polepszenia jakości powietrza lub w ramach zobowiązań wynikających z przynależności do sieci Net Zero Cities.

Współpraca z mieszkańcami_nkami w tym zakresie stanowi często wyzwanie, szczególnie ze względu na wpływ grup przeciwnych wprowadzaniu SCT.

Wspólnie z European Climate Foundation (ECF) szukamy sposobu na to, aby ułatwić urzędom współpracę z mieszkańcami_nkami. Zależy nam na tym, aby SCT były wprowadzane skutecznie, z poparciem społeczności lokalnej i uważnością na potencjalne grupy „Left-behinds”.

Przygotowaliśmy_łyśmy serię działań, które mają pomóc nam odpowiedzieć na pytanie „Jakie działania partycypacyjne mogą wspomóc proces planowania i wdrażania SCT w Polskich miastach?”.

Cele projektu

  • Rozmowa o tym jak procesy partycypacyjne mogą wspierać implementację stref czystego transportu w Polskich miastach.
  • Wypracowanie rekomendacji dla polskich miast dotyczących tego jak mogą korzystać Z narzędzi partycypacyjnych by skuteczniej wprowadzać SCT i zwiększać poparcie społeczne dla tych inicjatyw.

Działania

  1. Badanie – przeprowadziliśmy_łyśmy 6 wywiadów grupowych z 36 osobami mieszkającymi w Krakowie i okolicach, które w różnym stopniu zostaną dotknięte wprowadzeniem SCT. Raport z badań zostanie opublikowany w czerwcu.
  2. Wywiady – rozmowy na temat doświadczeń z SCT prowadziliśmy_łyśmy między innymi z osobami z Niemiec, Włoch i Hiszpanii. Zebraliśmy_łyśmy ich przemyślenia dotyczące współpracy z osobami mieszkającymi w mieście oraz metody, które w ich kontekście sprawdziły się wyjątkowo dobrze oraz takie, których warto unikać.
  3. Warsztaty – rozmowy z osobami, które w Polsce miały już okazję pracować nad wprowadzeniem SCT lub prawdopodobnie będą to robiły w przyszłości. Do udziału zaprosimy 15 osób z urzędów miast, które już mają lub zamierzają wprowadzić SCT oraz organizacji pozarządowych, które są związane z tematem klimatu lub partycypacji.
  4. Raport – podsumowanie wniosków i propozycji dla urzędów z każdego etapu pracy zostanie opublikowane po zakończeniu wszystkich działań.

Koordynatorka projektu
Eva Mackeviča
e.mackevica@poledialogu.org.pl
737 332 271

Projekt finansowany jest z European Climate Foundation.

fot. Marta Zwierzchoniewska / pexels.com