Wspieramy dialog, włączamy ludzi.

Raport o stanie gminy – kolejny obowiązek czy narzędzie dla mieszkańców i władz?

 

Raport o stanie gminy to sprawozdanie wójta/burmistrza/prezydenta dotyczące wdrażania lokalnych programów i uchwał w danym roku. W dyskusji nad raportem mogą uczestniczyć mieszkańcy i taki był przede wszystkim cel ustawodawcy – coroczny raport o stanie gminy miał zwiększyć udział obywateli w procesie wybierania, funkcjonowania i kontrolowania organów publicznych.

W 2019 roku wójtowie, burmistrzowie i prezydenci po raz pierwszy musieli przedstawić radnym i mieszkańcom raport o stanie gminy, czyli rodzaj sprawozdania za 2018 rok. Dokument musi być złożony do 31 maja każdego roku, tak by podczas sesji, na której radni akceptują wykonanie budżetu, odbyła się również debata wokół raportu.

W dyskusji nad raportem mogą uczestniczyć mieszkańcy i taki był przede wszystkim cel ustawodawcy – coroczny raport o stanie gminy miał zwiększyć udział obywateli w procesie wybierania, funkcjonowania i kontrolowania organów publicznych. Choć raport o stanie gminy to świetny sposób na włączenie mieszkańców i mieszkanek we współdecydowanie o miejscu, w którym mieszkają, z badań Sieci Obywatelskiej Watchdog Polska wynika, że w 84% gmin do debaty nie zgłosił się żaden mieszkaniec.

Cel

Chcąc, by coroczna publikacja raportu o stanie gminy była okazją do rozmowy o lokalnych sprawach, w którą zaangażują się mieszkańcy, ruszamy z projektem skierowanym do gmin z całej Polski. Zapraszamy do współpracy „szczęśliwą dziesiątkę” gmin, z którymi chcemy wypracować dobre praktyki dotyczące tworzenia raportu. Od początku planowania działań są już z nami cztery gminy partnerskie (Pawonków, Iława, Sędziejowice, Piastów), sześć pozostałych zostanie wyłonionych w drodze rekrutacji.

 

Co oferujemy?

  • Szkolenia poszerzające wiedzę i umiejętności w zakresie angażowania, prezentowania danych dla wójta/burmistrza/prezydenta, radnych, urzędników.
  • Okazję do wymiany doświadczeń dotyczących dobrych praktyk między uczestnikami projektu;
  • Możliwość sieciowania się z innymi gminami, którym zależy na zaangażowaniu mieszkańców w proces tworzenie raportu;
  • Pomoc przy zaplanowaniu spotkań dla mieszkańców oraz profesjonalną facylitację spotkania;
  • Sporządzenie podsumowań ze spotkań z mieszkańcami, które mogą być dobrym źródłem informacji przy tworzeniu raportu;
  • Mentoring i możliwość konsultacji z ekspertami i ekspertkami z zakresu angażowania i konsultacji społecznych;
  • Webinaria merytoryczne dla urzędników oraz radnych;
  • Udział w konferencji podsumowującej projekt.