Razem z trzema organizacjami z Serbii, Niemiec i Finlandii, pracowaliśmy_łyśmy nad problemami dostosowywania i włączania lokalnych strategii młodzieżowych, które miały odpowiadać na standardy Unii Europejskiej w tym zakresie. W ramach inicjatywy co najmniej osiem lokalnych społeczności z czterech krajów partnerskich miało okazję do poszerzenia swoich kompetencji z zakresu ustanawiania i wdrażania polityk młodzieżowych. Działanie było realizowane z europejskiej inicjatywy Youth Together w ramach programu Erasmus+.
Miasta w całej Europie przyjmują polityki młodzieżowe, których podstawowym celem jest poprawa jakości życia młodych ludzi. Niestety obserwuje się, że część tych działań na poziomie lokalnym ma charakter symboliczny. Władze gmin często nie prowadzą przy pisaniu takich strategii działań partycypacyjnych skierowanych do ich głównych odbiorców_czyń – młodzieży. Realizowane strategie mają formę pustego rytuału bez przełożenia na faktyczną poprawę środowiska młodych.
Jednocześnie na szczeblach lokalnych działają organizacje młodzieżowe. To na barkach ich liderów_ek spoczywa odpowiedzialność za jakość życia młodych osób. Przedstawione warunki nie zapewniają wystarczającego wsparcia i motywacji do podejmowana oddolnych inicjatyw. W szerszej skali, zaniedbania systemowe na poziomie młodzieży, wpływają na zanik zaangażowania obywatelskiego i poczucia bycia pomijanym w procesach politycznych i społecznych.
Projekt Policing the policies ma wyjść naprzeciw przedstawionym problemom, ucząc w działaniu zaangażowania obywatelskiego młodych ludzi. Za główny cel przyjęłyśmy_liśmy sprawienie, by polityki młodzieżowe na szczeblu gminy były bardziej dostosowane do poziomu Unii Europejskiej, poprzez włączanie, sieciowane i tworzenie partnerstw organizacji pozarządowych ponad granicami.
Działania składające się na projekt:
Przede wszystkim projekt miał zaktywizować samorządy lokalne i młodzież w celu zapełnienia luki w systemach prawnych. Narzędziem miało być ustanawianie lokalnych polityk młodzieżowych, dostosowanych do poziomu Unii Europejskiej, a tym samym, poprawy jakości życia młodych osób.
Projekt realizowany był od początku roku 2022 i potrwał do stycznia 2024. Składały się na niego cztery etapy:
Młodzieżowych radnych, urzędników_czek administracji publicznej zajmującej się politykami młodzieżowymi swoich gmin, działaczy_ek organizacji młodzieżowych.
Projekt Policing the policies realizowany był z europejskiej inicjatywy „Youth Together” w ramach programu Erasmus+, razem z Association People’s Parliament, Serbia, Association of Cultural Heritage Education in Finland, Finalndia, CRISP Crisis Simulation for Peace, Niemcy.