Wspieramy dialog, włączamy ludzi.

Pole do działania! Aktywna Warszawska Młodzież

 

Do projektu zapraszaliśmy_łyśmy uczennice_niów warszawskich szkół (lub mieszkających w Warszawie). Poszukiwaliśmy_łyśmy szczególnie pomysłów na działania wokół tematów związanych z równością płci, antydyskryminacją, prawami człowieka, radykalizacją poglądów i postaw oraz przeciwdziałaniem negatywnym skutkom zmiany klimatu.

Każda grupa uczniowska, spełniająca kryteria regulaminowe, która zgłosiła się do nas z pomysłem na działania otrzymała pomoc w postaci mentoringu dotyczącego celów, harmonogramu, budżetu i sojuszników_czek działań. Te grupy, które zdecydowały się na podpisanie porozumienia otrzymały wsparcie finansowe w kwocie maksymalnie do 2400 zł.

Cele

  • wzmocnienie poczucia sprawczości młodych warszawiaków_nek, a więc poczucia wpływu i partnerstwa w relacjach z dorosłymi. Cel ten osiągaliśmy_łyśmy poprzez zaproszenie młodzieży do zgłaszania swoich pomysłów, mentorskie wsparcie, a następnie dofinansowanie działań młodzieży.
  • Poszerzenie wiedzy o mikrograntach z budżetu Miasta Warszawy dla młodzieży wśród osób aktywnych społecznie, ale też takich, które jeszcze nie miały podobnych doświadczeń. Zakładaliśmy_łyśmy uczestnictwo młodych osób na różnych etapach: tworzenia projektu, planowania i realizowania działań oraz kosztów, podsumowania projektów i ich omówienia oraz oceny całego procesu projektowego.
  • Warszawska młodzież realizowała projekty, które odpowiadały na aktualne tematy społeczne (np. kryzys klimatyczny, prawa mniejszości).

Jak działaliśmy_łyśmy

Projekt realizowany był od września 2021 r. do końca lipca 2022 r. i obejmował działania:

1. Kampania promocyjna

Projekt rozpoczynaliśmy_łyśmy od kampanii promocyjnej, której celem było pokazanie młodym osobom, że działanie społeczne może być ciekawe i potrzebne, a także zachęcenie ich do urzeczywistniania swoich pomysłów. Kampanię realizowaliśmy_łyśmy we współpracy z dwoma osobami działającymi w mediach społecznościowych (influencerami_kami)

2. Nabór ciągły pomysłów na projekty młodzieżowe

Zgłoszenia grup młodzieżowych zbieraliśmy_łyśmy w sposób ciągły aż do końca maja 2022 r. lub do wyczerpania środków.

Co ważne, na etapie internetowego formularza zbieraliśmy_łyśmy pomysły, idee, a nie od razu gotowe projekty z harmonogramem i celami. Aby skonkretyzować pomysł zapraszaliśmy_łyśmy na spotkanie wstępne online podczas którego mentor_ka, czyli osoba z doświadczeniem w działaniach przy określonym zagadnieniu, wspierała w urealnieniu idei i przełożeniu jej na język projektowy.

3. Wsparcie i realizacja projektów młodzieżowych

Dla zakwalifikowanych grup przewidywaliśmy_łyśmy wsparcie mentorskie oraz finansowe. Wsparcie mentorskie oznaczało bieżącą komunikację, w tym jedno spotkanie na żywo, podczas których na podstawie wypełnionego szablonu pomysłu grupa miała możliwość przedyskutować merytoryczne aspekty realizacji działania. Z kolei wsparcie finansowe stanowiła określona kwota dotacji pieniężnej oraz pomoc w kontroli wydatków.

4. Spotkania podsumowujące

W trakcie trwania projektu planowaliśmy_łyśmy zorganizować dwa spotkania podsumowujące/ewaluacyjne (jedno w połowie trwania projektu – luty/marzec, drugie pod koniec projektu – czerwiec). Na te spotkania zapraszaliśmy_łyśmy grupy, które w tym okresie realizowały projekty oraz mentorów_ki. Była to okazja do wymiany doświadczeń oraz wzajemnej oceny swoich projektów i rezultatów.

Rezultaty

Program „Pole do Działania! Aktywna Warszawska Młodzież” to przede wszystkim:

  • 12 – 13 zrealizowanych projektów, zwłaszcza w tematyce kryzysu klimatycznego, równości płci, antydyskryminacji, praw człowieka czy radykalizacji nastrojów społecznych.
  • Bardziej sprawcza młodzież, zabierająca głos w ważnych dla siebie sprawach.
  • Większy udział uczniów i uczennic w życiu społecznym miasta.
  • Zainteresowanie tematyką programu młodych osób, które wcześniej nie angażowały się w podobne działania, dzięki współpracy z influencerami_kami.
  • Wzmocnienie młodzieży uczącej się lub mieszkającej w Warszawie w kompetencje niezbędne do prowadzenia własnego projektu.

Jak można było się zgłosić

By zgłosić swój pomysł do projektu należało wypełnić elektroniczny formularz zgłoszeniowy.

Zbieraliśmy_łyśmy Wasze zgłoszenia w sposób ciągły, czyli aż do 30 maja 2022 r. lub do wyczerpania środków.

Koordynator projektu
Mateusz Wojcieszak
m.wojcieszak@poledialogu.org.pl

Ważne dokumenty

Regulamin projektu: Regulamin projektu Pole do działania! Aktywna Warszawska Młodzież

Karta pomysłu (wypełniania przez zespół dopiero po spotkaniu z mentorem) – tutaj

Wzór porozumienia o dofinansowaniu – tutaj

Wzór karty wydatków (sprawozdanie wydanych środków) – tutaj

Wzór karty działań (sprawozdanie zrealizowanych działań) – tutaj

Przewodnik po fakturach i rozliczeniach – tutaj

Pakiet promocyjny (logotypy oraz przewodnik po promocji) – tutaj

Projekt był finansowany ze środków m.st. Warszawy.