Wspieramy dialog, włączamy ludzi.

Zaprogramuj dom kultury

 
Partnerzy

Dom Kultury KADR
LXV Liceum Ogólnokształcące im. Bema
Młodzieżowy Ośrodek Socjoterapeutyczny “SOS”
Towarzystwo Inicjatyw Twórczych ę

Okres realizacji

2012

Fundacja Pole Dialogu i Dom Kultury KADR dały młodym przestrzeń na zrealizowanie swoich pomysłów, żeby mogli pokazać, co chcieliby robić po lekcjach.

Domy kultury w Polsce spotykają się z dużymi trudnościami, aby dotrzeć do młodych odbiorców, którzy chcieliby skorzystać z oferty zajęć edukacyjnych czy artystycznych. Jak wskazują badania, instytucje kultury są często postrzegane przez tę grupę jako niezbyt atrakcyjne, sztywne i nie dające szansy na rozwinięcie  prawdziwych zainteresowań. Wynika to między innymi z niedopasowania zajęć do możliwości finansowych i gustów współczesnych młodych.

Do projektu zaprosiliśmy licealistów z dwóch służewieckich szkół – Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapeutycznego nr 1 oraz liceum im. Józefa Bema. Na wiosnę 2012 r. odbyły się w nich “Tygodnie w szkole”, podczas których opowiadaliśmy na czym polega projekt. W konkursie “Zaprogramuj dom kultury” mogły wziąć zespoły złożone z co najmniej dwojga uczniów, które miały pomysł na działanie dla swoich rówieśników, które mogło zostać zorganizowane w domu kultury.

Autorzy i autorki wstępnych pomysłów wzięli udział w dwudniowych warsztatach kreatywnych, gdzie pod okiem Karoliny Pluty z Towarzystwa Inicjatyw Twórczych “ę” dopracowywali swoje pomysły, zastanawiali się, co będzie im potrzebne do wcielenia ich w życie oraz do kogo będą dokładnie skierowane.

4 czerwca w Domu Kultury Kadr odbyło się finałowe głosowanie, na którym uczniowie-reprezentanci dwóch szkół wybrali zwycięskie projekty.

W wakacje odbyły się akcje “Longtywuj się!” a pod koniec października uczniowie mogli wziąć udział w pokazie filmów amerykańskich. Oba przedsięwzięcia spotkały się z dużym zainteresowaniem rówieśników autorów zarówno z biorących udział w projekcie szkół, jak i spoza nich.

 

 

W ramach projektu powstała publikacja “Jak młodzi programowali dom kultury? Ewaluacja projektu partycypacyjnego w praktyce”.  Tekst jest oparty na doświadczeniach realizacji projektu. Relacjonujemy, jakie mieliśmy założenia, co się wydarzyło, co poszło lepiej a co gorzej i dlaczego, oraz – co szczególnie ważne – jak ewaluowaliśmy cały projekt.  Publikacja jest dostępna na licencji Uznanie autorstwa 3.0 Polska (CC BY 3.0 PL).

Pliki do pobrania

pdf Marta Olejnik, “Jak młodzi programowali dom kultury? Ewaluacja projektu partycypacyjnego w praktyce”.

 

Projekt był dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz współfinansowany przez miasto stołeczne Warszawa.