Zakończyliśmy zbieranie zgłoszeń do pilotażowej części Narady Obywatelskiej o Klimacie. Po długim i trudnym namyśle wybraliśmy 2 gminy – niestety tylko tyloma miejscami dysponujemy na tym etapie. Dwa zrekrutowane samorządy dołączą do Cieszyna i Świdwina, które są z nami w projekcie już od początku.
W rekrutacji do I etapu projektu Narada Obywatelska o Klimacie zgłosiły się 24 gminy. Zwycięską dwójkę wybraliśmy w taki sposób, by wraz z Cieszynem i Świdwinem tworzyła grupę 4 gmin zróżnicowanych pod względem:
Zebranie w pilotażu doświadczeń bardzo różnych od siebie gmin pozwoli wypracować wnioski i materiały, które przydadzą się większej liczbie polskich samorządów na etapie masowym (podczas Ogólnopolskiej Narady Obywatelskiej o Klimacie). Dzięki temu gminom, które zaprosimy do organizacji narad w drugiej połowie tego roku będzie łatwiej przeprowadzić ten proces. Samorządy będą mogły wzorować się na pilotażowych doświadczeniach gmin podobnych do siebie.
Ze zrekrutowanymi gminami skontaktowaliśmy się już mailowo – niebawem czekają nas pierwsze spotkania otwierające i dalsze działania. Wszystkie pozostałe gminy, którym nie udało zakwalifikować się do etapu pilotażu zapraszamy już dziś do etapu ogólnopolskiego.
W Cieszynie, Świdwinie oraz gminach Lesko i Michałowice przeprowadzone zostaną procesy konsultacji dokumentów strategicznych (Planów Gospodarki Niskoemisyjnej lub Miejskich Planów Adaptacji lub Programów Ochrony Środowiska) z wykorzystaniem metody sądów obywatelskich.
W ramach Laboratorium w każdej z 4 gmin planujemy:
Nie możemy doczekać się wspólnej pracy i jej efektów – do zobaczenia wiosną!
Projekt realizowany z dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszy EOG.