Projekt był skierowany przede wszystkim do uczniów_ennic klas 5-7 warszawskich szkół podstawowych. Jego celem było budowanie i wzmacnianie relacji szkół z najbliższym otoczeniem. Czwartą edycję poświęciłyśmy_liśmy technice podcasterskiej – czyli nagrywania opowieści, audycji nawiązujących do lokalności szkoły.
Podobnie do poprzednich odsłon SWS, młodzież przy wsparciu mentorskim i nauczycielskim poznawała okolicę swojej szkoły. Następnie z dodatkowym wsparciem ekspertki zajmującej się na co dzień pracą z głosem i podcastami wypracowywała i zrealizowała swoje nagrania.
Korzyści dla szkoły
Rozwój postaw obywatelskich: uczestnicy_czki mieli_ały okazję wzmocnić wrażliwość na potrzeby środowiska lokalnego w działaniu.
Nowa wiedza dla uczniów_ennic: możliwość poznania metody diagnozy lokalnej oraz tajników podcasterskich.
Wzmocnienie sprawczości młodych Warszawianek_ków w działaniach na rzecz więzi sąsiedzkich, w szczególności relacji między ich szkołą a jej społecznym otoczeniem.
Możliwość nawiązania lub wzmocnienia współpracy z lokalnymi instytucjami kultury, przedsiębiorstwami, aktywistami_kami, które podzielą się swoją historią z uczniami_ennicami i staną się częścią podcastu.
Doświadczenie projektowania i realizowania projektu sąsiedzkiego według własnego pomysłu: podniesienie kompetencji współpracowania w grupie.
Możliwość urozmaicenia i rozwoju działań szkolnego wolontariatu, a także poszerzenie umiejętności i form pracy z młodzieżą jego w ramach.
Formy wsparcia skierowane do szkół
warsztat z diagnozy lokalnej szkoły z perspektywy budowania lokalnych partnerstw i relacji z sąsiedztwem,
warsztat na temat techniki podcastów, urozmaicenie programu edukacyjnego o nową formę, opieka merytoryczna przy produkcji podcastu (3h),
opieka mentorska dla każdej szkoły przez cały czas trwania projektu (24h),
zapewnienie materiałów promocyjnych i warsztatowych,
wsparcie merytoryczne oraz finansowe szkół w realizacji podcastów i organizacji finału projektu.
Harmonogram
Etap 1: do 10 listopada 2023
Rekrutacja szkół. Zgłoszenia przyjmowane były przez formularz.
Etap 2: listopad 2023
Spotkanie otwarcia dla mentorów_ek i nauczycieli_ek uczestniczących w projekcie, wraz z przedstawicielkami Fundacji oraz ekspertką ds. Podcastów.
Warsztat otwierający dla klas, prowadzony przez mentora_kę ,w trakcie którego przedstawiona zostanie idea projektu i metody jego realizacji.
Etap 3: grudzień 2023 – luty 2024
Warsztat z techniki podcastu z Moniką Adamską dla każdej ze szkół w projekcie.
Diagnoza lokalna z mentorem_ką, w tym mapowanie okolicy szkoły, identyfikowanie aktorów społecznych, diagnozowanie potrzeb i zasobów społeczności.
Produkcja podcastu we współpracy z ekspertką ds. podcastów w celu wsparcia merytorycznego.
Przygotowanie i organizacja wydarzenia podsumowującego projekt lokalnie w sąsiedztwie szkoły.
Spotkanie podsumowujące projekt w gronie uczestników_czek, koordynatorek Fundacji, mentorów_ek, nauczycieli_ek, podczas którego analizowane są efekty działań i dzielone są dobre praktyki.
Program Szkoła w Sąsiedztwie był współfinansowany ze środków m.st. Warszawy w ramach miejskiego konkursu Młodzi kompetentni warszawiacy w swoim mieście 2023-2024.