Wspieramy dialog, włączamy ludzi.

Panel Obywatelski Dzieci i Młodzieży

 

Już w marcu 2025 roku odbędzie się pierwszy w Polsce Panel Obywatelski Dzieci i Młodzieży (PODiM)!

Czym jest PODiM?

To forma włączenia opinii i perspektyw młodych osób w tworzenie prawa, które wpływa na ich życie. Metodologia zaczerpnięta została z paneli obywatelskich, które z powodzeniem realizowane są na całym świecie, w tym w Polsce.

Celem takiego panelu jest wypracowanie jakościowych rekomendacji dotyczących określonego zagadnienia związanego z życiem młodzieży. Efekt ten osiąga przez zaangażowanie losowo wybranej, różnorodnej grupy osób, która wspólnie przechodzi przez dwa etapy. W pierwszym, edukacyjnym, wszystkie osoby zapoznają się z wiedzą ekspercką, dowiadują się więcej o temacie oraz związanych z nim wyzwaniach. W drugiej części, nazywanej deliberacyjną, grupa wypracowuje rekomendacje dla instytucji, która organizuje lub wspiera panel.

Dlaczego ten Panel jest ważny?

Młodzież to różnorodna i dynamiczna grupa, która zasługuje na to, żeby traktować jej pomysły i przemyślenia poważnie. Zależy nam na tym, żeby Panel Obywatelski Dzieci i Młodzieży był narzędziem do nauki i rozwoju, a także wzmacniającym poczucie sprawczości w młodych osobach.

Podobne procesy odbyły się już między innymi w Irlandii i Szwajcarii:

  • więcej informacji o Irlandzkim panelu dzieci i młodzieży (link),
  • Więcej informacji o Szwajcarskim panelu młodzieżowym (link).

Organizowany przez nas Panel Obywatelski Dzieci i Młodzieży będzie pierwszym tego typu wydarzeniem w Polsce!

Przebieg panelu

  1. Spotkanie inauguracyjne (online) – przestrzeń na to, żeby młodzież uczestnicząca w procesie mogła dowiedzieć się więcej o tym, czego mogą się spodziewać, a także wstępnie poznać inne osoby wylosowane do udziału w panelu.
  2. Weekend edukacyjny – dwa dni wspólnego poszerzania wiedzy o temacie panelu. Młodzież wysłucha prezentacji eksperckich, dowie się jakie wyzwania wiążą się z tematem i wstępnie zmapuje możliwe rozwiązania.
  3. Weekend deliberacyjny – kluczowy element procesu, w którym cała grupa, przy wsparciu osób facylitujących, wypracuje rekomendacje dotyczące tematu panelu. W tej części następuje wymiana poglądów, burze mózgów, praca w grupach i prioretyzowanie propozycji rekomendacji. Ostatniego dnia odbywa się głosowanie na rekomendacje. Za przyjęte przez panel uznaje się te propozycje, które uzyskały ponad 80% poparcia.
  4. Upowszechnianie i ewaluacja – przekazanie wyniku prac odpowiednim instytucjom, kampania informacyjna dotycząca rekomendacji wypracowanych przez młodzież oraz ocena jakości i skuteczności procesu.

Jakim tematem zajmie się PODiM?

Ogłosimy to w krótce. 😉

Standardy, przebieg oraz role w procesie opisane są szczegółowo w regulaminie:

Chcesz dowiedzieć się więcej lub włączyć w tworzenie Panelu? Napisz!

Koordynatorka projektu
Eva Mackevica
e.mackevica@poledialogu.org.pl

Projekt finansowany jest ze środków People Powered przyznanych w ramach programu Digital Democracy Accelerator.