Wspólnie z Instytutem na rzecz Ekorozwoju oraz Norsensus Mediaforum organizujemy Naradę Obywatelską o Klimacie. Na samorządach w coraz większym stopniu spoczywa odpowiedzialność za lokalne działania związane z reakcją na zmianę klimatu. Naradami chcemy włączyć mieszkańców i mieszkanki w planowanie działań gminy na rzecz zielonej transformacji.
Na samorządach w coraz większym stopniu spoczywa odpowiedzialność za lokalne działania związane z reakcją na zmianę klimatu. W gminach tworzone są różnego rodzaju dokumenty i opracowania dotyczące klimatu, w tym Plany Gospodarki Niskoemisyjnej (PGN), Miejskie Plany Adaptacji (MPA), Programy Ochrony Środowiska (POŚ), czy SECAP (Sustainable Energy and Climate Action Plan). Wszystkie one mają w swoich wytycznych założenie współpracy z mieszkańcami_nkami. Praktyka jednak wygląda różnie z powodów kadrowych, finansowych, czasowych czy politycznych.
Uważamy, że zaproszenie mieszkańców_nek do dyskusji może przynieść społeczną akceptację dla proekologicznych starań gminy. Podniesie świadomość obywateli_ek oraz ich współodpowiedzialność za sukces wprowadzanej polityki. Chcemy tworzyć lokalną atmosferę dialogu i współdziałania na rzecz wyższego celu. Działania koordynowane przez samorządy lokalne wymagają szerokiego zaangażowania mieszkańców_nek i biznesu, aby mogły przynieść oczekiwany efekt.
Niejednokrotnie doświadczyliśmy_łyśmy w naszych działaniach z gminami tego, że mieszkańcy_nki, którym zapewnia się dostęp do rzetelnej wiedzy eksperckiej i tworzy dla nich przestrzeń do merytorycznej dyskusji, stają się zaangażowanymi i odpowiedzialnymi partnerami_kami dla władz miasta w debacie o ważnych dla danej społeczności sprawach, unosząc się ponad ideologiczne spory i koncentrując na celu.
Projekt realizowany jest od listopada 2021 do końca kwietnia 2024 i podzielony jest na dwa główne etapy. Pierwszy to Laboratorium, czyli pilotaż narzędzi oraz głębsza praca z lokalnymi decydentami nad zmianą polityk. Drugim jest Ogólnopolska Narada będąca sposobem na upowszechnienie efektów i wypracowanych metod.
I. Faza Laboratorium Narady Obywatelskiej o Klimacie (listopad 2021-sierpień 2022) to przeprowadzenie w 4 gminach procesów konsultacji dokumentów strategicznych (Planów Gospodarki Niskoemisyjnej lub Miejskich Planów Adaptacji lub Programów Ochrony Środowiska) z wykorzystaniem metody narad obywatelskich.
W ramach Laboratorium w każdej z 4 gmin zaplanowane zostały przez nas:
II. Faza Ogólnopolskiej Narady Obywatelskiej o Klimacie (sierpień 2022-kwiecień 2024) to ok. 20 narad ze wsparciem eksperckim oraz z wykorzystaniem materiałów wypracowanych po fazie Laboratorium realizowane będą w kolejnych gminach w Polsce. Na ogólnopolski etap składać się będą:
Projekt kierujemy do gmin zainteresowanych partycypacją obywatelską, szczególnie tych małych i średnich. W tych ośrodkach istnieje silna potrzeba podjęcia działań na rzecz klimatu, społeczny kapitał mieszkańców i mieszkanek do zaangażowania się w procesy partycypacyjne, jak również świadomość władz miasta co do ważności i korzyści takich procesów. Jednocześnie mają one ograniczone zasoby, zarówno finansowe jak i osobowe, do realizacji dużych procesów partycypacyjnych takich jak panele klimatyczne, które organizowane są w ostatnich latach w dużych miastach – między innymi w Warszawie, Gdańsku, Lublinie, Krakowie czy Poznaniu.
Dostrzegamy wartość w zaadaptowaniu i skrojeniu do potrzeb małych i średnich miast innego narzędzia partycypacji, które pomogłoby w realizacji podobnych celów jak panele klimatyczne w mniejszej skali.
Więcej informacji o warunkach udziału w projekcie TUTAJ.
TUTAJ czekają na Was materiały niezbędne do przygotowania narady obywatelskiej o klimacie.
A TUTAJ znajduje się ogólny przewodnik i zbiór inspiracji związanych z naradami.
Koordynatorka projektu
Eva Mackeviča
e.mackevica@poledialogu.org.pl
737 332 271
Projekt realizowany we współpracy z Instytutem na rzecz Ekorozwoju oraz Norsensus Mediaforum z dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszy EOG.
Projekt współfinansowany przez United States Agency for International Development i the German Marshall Fund of the United States.