„Domy Otwarte. Wspólne Świętowanie” to nowatorski projekt, który będziemy realizować w trzech Domach pomocy osobom zależnym w województwie mazowieckim. Ma on służyć działaniom otwierającym Domy na współprace w ramach lokalnych partnerstw z instytucjami, organizacjami i osobami z sąsiedztwa. A pośrednio wpływającymi na zmianę w postrzeganiu tychże placówek i osób je zamieszkujących. Chcemy to zrobić, wypracowując wspólnie lokalne święto.
Domy i ich otoczenie postrzegamy jako wspólnotę. Wiemy, że najsprawniej działają partnerstwa z różnych sektorów (społecznego, publicznego i prywatnego), gdyż dają możliwość łączenia różnych punktów widzenia i angażowania różnorodnych zasobów. A angażowanie aktorek i aktorów społecznych do wspólnych działań wzmacnia poczucie współodpowiedzialności.
Dla lokalnej społeczności Domy to potencjał do wspólnych działań, chociażby przez staże, praktyki, wspólne projekty. Możliwość kontaktu z mieszkankami i mieszkańcami Domów to ważna okazja „uczenia się starości”, tworzenia więzi międzypokoleniowych i przełamywania stereotypów.
Naszym projektem chcemy też odpowiadać na potrzebę dobrych wiadomości i poczucia wspólnoty. Z badan Organizacji Społecznych. To działa! wiemy o tym, że szczególnie w tych czasach (pandemii, wojny) mamy deficyty życzliwości, dobroci i ciepła, poczucia wspólnoty i bycia z innymi, a także dobrych wiadomości. Stąd też chcemy szukać lokalnej formuły, która pozwoli je wypełnić i będzie okazją do dzielenia się radosnymi wiadomościami. Widzimy w tym korzyść dla całych społeczności – w tym dla osób, które do nich przybyły, uciekając przed wojną, czy wycofały się emocjonalnie ze społeczeństwa na skutek pandemii.
Nasze mentorki wspólnie z mieszkankami/ mieszkańcami Domów i ich kadrą przeprowadzą diagnozy, których celem będzie określenie potencjałów i potrzeb Domów oraz osób je zamieszkujących. Kolejnym krokiem będzie opracowanie diagnozy otoczenia Domów, a następnie animowanie tworzenia relacji pomiędzy Domem i podmiotami lokalnymi zidentyfikowanymi w diagnozie. Mentorki przeprowadzą powyższą grupę przez proces poszukiwania i współtworzenia nowego, lokalnego święta. Kolejnymi krokami będą świętowanie oraz opracowanie planu, jak w przyszłości Dom wraz z lokalnymi partnerami oraz mieszkankami i mieszkańcami miejscowości będą mogli kontynuować działania. Chcemy się dzielić doświadczeniami z tego projektu i zachęcać do podobnych współprac inne instytucje.
Do projektu zostało zaproszone przez nas Stowarzyszenie Pracownia Filmowa „Cotopaxi”, które wraz z grupami młodzieży będzie dokumentować działania. Efektem ich pracy będą reportaże filmowe dla Domów oraz film dokumentalny. Kolejną organizacją, z której doświadczenia chcemy skorzystać, jest norweska organizacja Bjerkaker Learning Lab (BLL), która ma doświadczenie w działaniach z seniorkami/ seniorami.
Bezpośrednie odbiorczynie/ bezpośredni odbiorcy:
Pośrednie odbiorczynie/ pośredni odbiorcy:
Kwiecień 2023 – kwiecień 2024. W tym praca z trzema Domami i lokalnymi społecznościami – 6 miesięcy.
Koordynatorka projektu:
Marta Zabłocka
m.zablocka@poledialogu.org.pl
Projekt „Domy Otwarte. Wspólne Świętowanie” realizowany jest w partnerstwie ze Stowarzyszeniem Pracownia Filmowa „Cotopaxi” oraz Bjerkaker Learning Lab (BLL), finansowany przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOG i Funduszy Norweskich w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny.
Fot. Ylanite Koppens